آخرین مطالب

مناظره دکتر محمد صادق کوشکی و علی معلم در برنامه هفت

ارسال شده در : ۲۶ فروردین ۹۱ توسط : حسین زاده

راز۵۷-در برنامه هفت جمعه ۲۵ فرودین ۱۳۹۱ شاهد گفتگو ی داغ و چالش برانگیزی بودیم که بدون شک پرداختن به سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران “قلاده های طلا” و نقد این فیلم ،با حضور منتقد باتجربه و پرحاشیه سینما مسعود فراستی، و ابوالقاسم طالبی بعنوان کارگردان مهمترین دلیل آن می بود. اما در ادامه [...]

راز۵۷-در برنامه هفت جمعه ۲۵ فرودین ۱۳۹۱ شاهد گفتگو ی داغ و چالش برانگیزی بودیم که بدون شک پرداختن به سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران “قلاده های طلا” و نقد این فیلم ،با حضور منتقد باتجربه و پرحاشیه سینما مسعود فراستی، و ابوالقاسم طالبی بعنوان کارگردان مهمترین دلیل آن می بود. اما در ادامه برنامه هفت، یک گفتگو ساختاری و بنیادی بر سر سینمای پس از انقلاب و رویکرد های آن که با حضور علی معلم و دکتر کوشکی انجامید برنامه را تا ساعت ۲۰:۳۰ بامداد پیش برد.

برنامه این هفته هفت به نقد و بررسی فیلم سیاسی قلاده های طلا و مناظره بر سر توقف اکران گشت ارشاد و خصوصی اختصاص داشت .برنامه طبق معمول با جلد و هفت روز شروع شد و درهمین بخش طی تماس تلفنی با علیرضا رئیسیان بحث امنیت اکران در این روزها مورد بررسی قرار گرفت .اما بخش اول برنامه یعنی نقد و بررسی فیلم قلاده های طلا با حضور ابوالقاسم طالبی و مسعود فراستی شروع شد . بخشی که هر چند در آن مسعود فراستی معمولی تر از همیشه بود اما فریدون جیرانی با چند سوال ابتدایی بحث را گرم کرد.این بخش بیش از یک ساعت به طول انجامید و پس از آن نوبت به مناظره جنجالی برنامه رسید .این مناظره که بر سر اختلاف سلیقه در سینما و اتفاقات اخیر بود میان علی معلم و محمد صادق کوشکی برگزار شد . مناظره ای داغ که به دلیل حساسیت های موجود تا ساعت ۲:۳۰  بامداد به طول انجامید .در این برنامه اعلام شد بزودی مصاحبه ای مفصل با داریوش مهرجویی  از هفت برای علاقمندان به این کارگردان پخش خواهد شد .همچنین با توجه به صحبت هایی که در مورد فساد در سینمای ایران می شود جیرانی اعلام کرد که هفته آینده به طور مفصل به این موضوع خواهد پرداخت .(۱)

به گزارش خبرنگار تلویزیون سینماپرس -در این برنامه فریدون جیرانی با اشاره به مدیریت سینما در سال‌های اخیر، گفت: بین آرمان و واقعیت تفاوت است و همه کسانی که آرمان داشتند وقتی با واقعیت‌ها رو به رو شدند، به برداشت تازه‌ای در این زمینه رسیدند.

کوشکی با اشاره به این که برای سینما، آینه بودن یکی از دغدغه‌ها بوده، به فقدان این واقع نمایی در سینمای ایران اشاره کرد و گفت: سینما به تعبیر شهید سیدمرتضی آوینی، آینه جادو است یعنی هم باید جامعه را آینه‌گی کند و هم هنرمند در این آینه‌گی باید از تخیل استفاده کند.

معلم در این مباحثه گفت: باید این را در نظر بگیریم که داریم درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ کدام جامعه؟ در جامعه‌ای که صبح تا شب تمام تبلیغاتش بر اساس این است که شما یک شبه پولدار شوید و خانه‌ات را از این اندازه به آن اندازه تبدیل کنی، سینما باید چه کار کند؟ همان جامعه‌ای که در آن اختلاس می‌شود و قوه قضائیه اسم اختلاس کنندگان را نمی‌آورند اما اسم فیلمساز و هنرپیشه را در تمام رسانه‌ها می‌آورند!

وی ادامه داد: یک فیلم ساخته می‌شود، آن فیلم می‌شود عین جهنم و این طور القا می‌شود که این فیلمساز رفته این فیلم را بر مبنای این که همه مردم را به جهنم ببرد، ساخته و این گونه او را در جامعه بی‌آبرو می‌کنیم. درباره فساد در سینما جوری حرف می زنیم که انگار تمام خانواده سینما فاسد هستند اما درباره مفسدان اقتصادی حاضر نیستیم اسم‌شان را بیاوریم!

 در بخشی گفتگو کوشکی گفت: اگر هنرمند کسی است که برای جامعه فکر و ایده دارد و می‌خواهد تاثیر بگذارد، آدم منفعلی نیست که تبلیغات تلویزیونی و بانک‌ها را ببیند و صبح بنشیند درباره‌اش فیلمنامه بنویسد. هنرمند واقعی می‌خواهد که بر جامعه‌اش تاثیرگذار باشد.

در این بخش معلم گفت: جامعه‌ای که آرمانش به سمت این مسائل تغییر داده‌ شده، سینما هم در آن دنبال همین می‌گردد…

کوشکی گفت: عزیزان سینماگر آمده‌اند ماشین آخرین مدل را نشان داده‌اند و اتفاقا سالن سینما خالی شده… آن کسی که می‌آید و دیدگاه‌های جامعه روی او تاثیر می‌گذارد، هنرمند نیست، شاید صرفا یک تکنسین سینما باشد.

دکتر محمدصادق کوشکی و علی معلم در گفتگو برنامه هفت

- کوشکی در بخشی از برنامه از سینمای دهه ۶۰ ایران به عنوان سینمایی که در آن می‌توان آرمان‌ها را دید دفاع کرد و گفت: مشخص نیست چرا در این سینما که وزیر ارشادش سیدمحمد خاتمی بوده، چنین خط ایرانی اسلامی ترسیم ‌شده اما وقتی او رئیس جمهور شد و در زمان وزارت مهاجرانی، به این سینمای بومی ترسیم شده تیر خلاص زد!

 

1- سایت برنامه هفت
Share

دیدگاه خود را به ما بگویید.
  • javanskin.ir
  • باراک اوباما
  • تبلیغات
راز نوشت

فقط خدا می داند آنجا چه خبر است…

راز۵۷ – علی سلیمانیان | چه کسی میداند آوار بمب بر سر طفل شیرخواره ای که نه مفری دارد و نه پایی برای فرار، نه پناهی و نه حتی گناهی که مستوجب مرگ باشد، با قلب مادرش چه میکند؟ و با قلب مضطر پدری که پناهی بر اهل خانه اش نیافته است؟ چه کسی میداند، [...]

دیدگاه (۰)