آخرین مطالب

تعزیه، هنری که می‏توان با آن زندگی کرد

ارسال شده در : ۰۳ آذر ۹۱ توسط : حسین زاده

تعزیه، هنری است که می‏توان با آن زندگی کرد. رسانه سنتی و پر رمز و رازی است که با همه سخن می‏گوید و همه می‏فهمند چه می‏گوید حتی اگر بازیگر حرف نزند و نخواند و شیپور نواخته نشود و نی به صدا در نیاید‌ و البته هنگامی که این عناصر صدا و تصویر و رنگ [...]

تعزیه، هنری است که می‏توان با آن زندگی کرد. رسانه سنتی و پر رمز و رازی است که با همه سخن می‏گوید و همه می‏فهمند چه می‏گوید حتی اگر بازیگر حرف نزند و نخواند و شیپور نواخته نشود و نی به صدا در نیاید‌ و البته هنگامی که این عناصر صدا و تصویر و رنگ و موسیقی و کلام همه یکجا در کنار هم به حرکت در می‌آیند غوغایی به پا می‌شود که شاید بتوانی گوشه‌ای از آثار عمیق و جانسوزش را در هق هق و ضجه‌های زنان و مردانی حس کنی که عاشقانه و خالصانه هنگام تماشای تعزیه به آسمان‌ها بلند می‌شود و گوش‌ها را می‌نوازد و دل‌ها را کباب می‏کند.


به راستی این نمایش ساده و بی‌تکلف شانه‌های مخاطب را سخت می‏لرزاند.

تعزیه، هنری است نمایشی که مخاطب در آن روایت بلند همه تاریخ را به نظاره می‏نشیند. نمایش نبرد همیشگی میان خیر و شر و خوبی‌ها و زیبایی‌ها، سفیدی‌ها و سیاهی‌ها. و اگر چه این روایت پرسوز و درام برای مخاطب تکراری است ولی او از این تکرار در تکرار هیچ گاه خسته نمی‏شود و هر بار که این صحنه‌ها را می‏شنود و می‏بیند برایش تازگی و طراوت خاصی دارد. او با عمق وجودش می‏د‏اند که اگر چه این باران دقایق،تکراری است ولی طراوت همیشگی خود را دارد.

در تعزیه، بازیگر اگر چه گاهی تپق می زند و گاهی شاید ریتم را آنچنان که باید و شاید اجرا نکند و ردیف‏های آوازی را درست و به ترتیب پیاده نکند و نخواند و گاهی هم ابیاتی را فراموش کند و از روی نسخه بخواند یا از اسب بر زمین بیفتد و سپر از دستش بپرد و چنین شود و چنان شود.اما مخاطب با سخاوتی مثال زدنی به همه چیز به دیده اغماض می‏نگرد.

مخاطب با همه وجودش با روایت تعزیه همراه می‏شود.حتی گاهی در هنگامه نبرد دندان به دندان می‏خاید، تا شاید در زمین ذهن خویش مخالف خوان را زمین گیر کند و نتیجه داستان را عوض نماید و در ضمیر ناخودآگاه خود برای موافق خوان(نقش مثبت) دعا می‏کند تا با نفسش یاری‌اش کند و بدرقه‌اش.

تعزیه، هنری مقدس و رسانه‌ای است که با رنگ و شعر و موسیقی و کلام و تصویر با مخاطب سخن می‏گوید و با همه سادگی و ظرافت و طراوتی که دارد همه مخاطبان را از کوچک گرفته تا بزرگ مسحور خود می‏کند. تعزیه خود یک زندگی است.زندگی‌ای که باید ساعت‌ها نشست و راجع به آن اندیشید و عمیق شد تا شاید بتوان گوشه ای از حقیقتش را درک و تفسیر کرد.

تعزیه خود یک زندگی است! و امیدوارم محققان حوزه هنر اسلامی و ارتباطات اسلامی‌ شهامت به خرج دهند و زوایای این رسانه و هنر سنتی اسلامی را بشکافند و روز به روز روشن‌تر نمایند.

 

تهران امروز | جواد نظری مقدم – کارشناس فرهنگی

Share

دیدگاه خود را به ما بگویید.
  • javanskin.ir
  • باراک اوباما
  • تبلیغات
راز نوشت

فاصله شعار تا دروغ؟

راز۵۷ – محمد حسین جعفریان| یکی از شرکتهای تلفن همراه، تبلیغ می‌کند و پیامک می‌دهد که اگر فلان تاریخ (که معمولاً زودتر از تاریخ رایج تصفیه قبوض است) بدهی خود را بپردازید، یک روز مکالمه رایگان هدیه می‌گیرید.اوایل هم یکی دو بار خود من چنین کردم و هدیه گرفتم. بماند که در آن تبلیغ توضیح [...]

دیدگاه (۱)